W tym roku duszpasterze odwiedzać będą parafian na ich osobiste zaproszenie. Przez cały listopad i grudzień 2008 r. można było zapraszać księży na kolędę w formie pisemnej, telefonicznej lub przez Internet.
Pierwsze dni stycznia to czas wspólnych opłatków: ministrantów, scholi, bielanek, Żywego Różańca (fot.).
1 stycznia – Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
Noworoczną wieczorną mszę św. koncelebrował ks. Carlos Damaglio wraz z ks. Pedro Guzmánem i ks. Piotrem Rossą (WSDK Kalisz). Ks. Carlos sprawował tą Eucharystię w intencji zmarłej tydzień temu jego Mamy – Lourdes Damaglio.
4 stycznia
Po mszy św. o godz. 14 odbył się koncert „Od klasyki do jazzu” w wykonaniu Warszawskiego Kwartetu Saksofonowego. W skład powstałego w 1994 r. kwartetu wchodzą: Jan Kohut – saksofon sopranowy, Andrzej Gozdecki – saksofon altowy, Michał Sobiera – saksofon tenorowy, Bronisław Zawaliński – saksofon barytonowy. Zespól zagrał utwory Bacha, Handela, Mozarta, Musorgskiego, Griega, Dworaka, Del Borga, Chaczaturiana, Joplina, Millera, Charpentiera. W swoim repertuarze prezentują zarówno muzykę poważną jak i rozrywkową.
6 stycznia – Objawienie Pańskie
Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Objawienia Pańskiego, wspominając Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli prowadzeni przez gwiazdę do Betlejem. Pokłon Trzech Króli złożony Dziecięciu Jezus symbolizuje pokłon świata wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. Na zakończenie każdej mszy św. księża poświęcali kredę i kadzidło, które wierni tradycyjnie zabrali do swoich domów. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Kadzidłem okadzamy nasz dom.
9 stycznia
O godz. 20 odbył się w Herbaciarni koncert zespołu The Majsters w składzie: Marcin Kiedio – gitara elektryczna, Łukasz Madaj – gitara basowa i Przemek Zieliński – perkusja, instrumenty perkusyjne.
The Majsters są grupą zapowiadającą niezwykłą rewolucję na rynku muzyki chrześcijańskiej. Przejmujące teksty, tradycja zmieszana z postnowoczesnością, antyk i wieki średnie w aranżacjach z okolic rocka progresywnego. Izrael – 3000 lat wstecz – w starciu z chaosem IV Rzeczpospolitej. Wykrzyczana pieśń maryjna. Zaskakujące interpretacje, niepowtarzalne solówki, przeszywający wokal i niezwykła akcja sceniczna.
To już kolejny koncert tego zespołu rockowego. Nowe brzmienie, aranże i masa improwizacji.
11 stycznia – Chrzest Pański
Mszy św. o godz. 10 przewodniczył ks. proboszcz Walenty Królak. Gośćmi na tej Eucharystii byli: ks. emeryt Tadeusz Rudnik misjonarz z diecezji Syracuse w stanie New York w USA i ks. Robert Sawa – były kapłan naszej parafii, a obecnie pracujący na misji w Avignon we Francji. .
Świadectwo Jana, potwierdzone głosem z nieba, oraz chrzest Jezusa w Jordanie umożliwiają nam, że poprzez nasz własny chrzest, który gładzi nasz grzech pierworodny, jesteśmy wprowadzeni w całą przestrzeń Bożej miłości, w Kościół. A Kościół jest dla nas mieszkaniem, domem, miejscem zbawienia. Chrzest Jezusa pozwala, że my poprzez nasz własny chrzest jesteśmy blisko Boga żywego i możemy z Nim się spotykać, rozmawiać i przyjmować Go do swojego serca. I właśnie to przychodzenie Boga do mojego serca dokonuje się przez Jezusa, z Jezusem i w Jezusie. Bóg, który stał się człowiekiem, pozwala, abyśmy mogli stać się dziećmi Bożymi.
Po mszy św. dla dzieci o godz. 12:30 rozpoczął się koncert kolęd w wykonaniu najmłodszych parafian. Młodzi wykonawcy śpiewali znane i nowe polskie kolędy oraz kolumbijską (z ks. Pedro Guzmanem) oraz grali na gitarze i saksofonie. Dzieciom akompaniowali na gitarach: ks. Jarek Kotula i ks. Pedro Guzman. Do śpiewania kolęd włączały się wszystkie uczestniczące w koncercie dzieci oraz ich rodzice i pozostali parafianie. Koncert zakończył się wspólnym odśpiewaniem nowej kolędy „Chrystus, Chrystus nam się narodził, aby nas od piekła oswobodził”, której tekst każdy dostał. Po koncercie ks. proboszcz obdzielił wszystkie dzieci słodyczami i zaprosił do kolędowania wraz z seminarzystami „Redemptoris Mater” w przyszłym tygodniu.
18 stycznia
Na porannych mszach św. gośćmi byli seminarzyści i formatorzy Archidiecezjalnego Seminarium „Redemptoris Mater” w Warszawie. Prefekt Seminarium ks. Andrzej Stępiński przedstawił grupę seminarzystów, którzy w paru słowach opowiedzieli o sobie, skąd pochodzą i na którym roku studiują. Trzech z nich przedstawiło swoją drogę powołania do Seminarium. Po mszy św. o godz. 11:30 i 13 usłyszeliśmy w wykonaniu seminarzystów koncert kolęd świata.
25 stycznia
Po mszy świętej, o godz. 14 obył się blisko godzinny koncert kolędowy „Gaudete” w wykonaniu zespołu wokalnego Ars Chori, którego dyrektorem i dyrygentem jest Zbigniew Tupczyński. Chór działa przy Domu Kultury „Stokłosy” na warszawskim Ursynowie. W programie usłyszeliśmy tradycyjne i współczesne kolędy polskie oraz innych narodów, m.in. kolędę węgierską, hiszpańską, kolędy rosyjskie.
26 stycznia
Herbata po chińsku – pokaz parzenia to temat kolejnego spotkania w Herbaciarni. Już przed godz. 19 tłum ludzi oblegał Annę Włodarczyk, sinologa, autorkę pracy magisterskiej na temat chińskiej kultury herbaty, która sztuki herbaty uczyła się w Chinach i na Tajwanie. Uczestnicy spotkania mieli możliwość poznać historię i bogatą tradycję związaną z herbatą, a także spróbować herbaty przyrządzanej na sposób zwany gong fu cha („herbata pracochłonna”), pochodzący z południowo-wschodnich Chin.
Czarna, czerwona, zielona, biała… herbata to nie tylko gorący napój wypijany pospiesznie przed wyjściem z domu. Przy innym nastawieniu to celebracja, skupienie, spokój, chwila zatrzymania. Dla niektórych – sposób na życie.